×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱۰ مهر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Thursday, 1 October , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
انتخاباتی زشت که لرزه به اندام رئیس جمهور انداخته است/آیا جنگ داخلی در راه است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رسانه‌های خبری جهان همچنان به ایده تعویق انتخابات از سوی ترامپ می‌پردازند و غریب به اتفاق همگی بر این باور هستند که این درخواست نه مبنای قانونی دارد نه به لحاظ سیاسی قابل اجرا است. ترامپ می گوید انتخابات پستی تقلب است و نتیجه آن را واقعی نمی داند. بر همین اساس برخی از ناظران معتقدند که واکنش ترامپ به نوع انتخابات پستی به معنای این است که او می‌خواهد فضای قبل و بعد از انتخابات را به آشوب بکشد و حتی ممکن از کاخ سفید را ترک نکند!

وب سایت خبری سلت فرانسه با عنوان «آیا ترامپ واقعاً می تواند انتخابات را به تعویق بیندازد؟» نوشت:-به گفته رئیس جمهور آمریکا ، روش رای گیری از طریق پست یا راه دور نسبت به رای گیری سنتی از امنیت کمتری برخوردار است. با توجه به این که هیچ نشانه ای از کاهش همه گیری کووید-۱۹در امریکا وجود ندارد.، بسیاری از ایالت ها در نظر دارند که همه شهروندان را در مراکز رای گیری جمع نکنند.

ترامپ در توییتر نوشت که این نوع انتخابات برای امریکا تحقیر آمیز خواهد بود و پیشنهاد داد که انتخابات به تعویق بیافتد.

این پیشنهاد حتی جمهوریخواهان را نگران کرده است ، اما آیا امکان پذیر است؟ از نظر کارشناسان حقوق قانون اساسی ، بسیار بعید است. در واقع ، تاریخ سوم نوامبر از سال ۱۸۴۵ هرگز تغییر نکرده است. علاوه بر این ، رئیس جمهور قدرت تغییر این تاریخ در سطح فدرال را ندارد، اما کنگره قادر به تغییر آن است. با این حال ، به دست آوردن اکثریت تقریباً غیرممکن است. حتی در طول جنگ داخلی ،این تاریخ تغییر نکرده بود.احتمالاً ترامپ بعید است که پیشنهاد خود را باور کند. از سوی دیگر ، او شاید امیدوار باشد که با بی اعتبار کردن انتخابات نوامبر ، نیروهای خود را بسیج کند.

آمریکا آماده برای شمارش معکوس انتخاباتی زشت

در همین‌باره عرب نیوز نیز نوشت: نتیجه انتخابات آمریکا در کمتر از ۱۰۰ روز مشخص خواهد شد. راه مانده تا انتخابات، انتخاباتی که به احتمال زیاد پر از زشتی ها، مناظره، شورش و تقابل خواهد باشد. قرار است آمریکا بر اساس مرزهای بیماری کرونا به مناطقی تقسیم شود و بر ساختار سیاسی-اجتماعی اثر بگذارد. استفاده ترامپ از اداره امنیت داخلی در پورتلند سوءمدیریت و بی‌نظمی مدنی را در بحران بزرگ کنونی، نشان می دهد.

در آمریکا نگرانی موج می زند و این کشور دچار جناح بندی های شدیدی بر سر نقش پلیس، جنبش ارزش زندگی سیاهان و محدودیت های اقتدار فدرال در فصل انتخابات شده است.

آیا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، آمریکا را کشوری خواهیم دید که عوامل فدرال خیابان ها را در اختیار گرفته اند و بر مقامات محلی حکومت دارند. زمانی که اداره امنیت داخلی تأسیس شد، وظیفه مداخله در بی نظمی های مدنی به آن واگذار نشد. این وظیفه بر عهده گارد ملی بود. هیچ گاه به ضرورت حفظ نظم مدنی در مقیاس کنونی پرداخته نشده است.

ترس و بلاتکلیفی در پورتلند موج می زند و شورش دیگر شهرها را فرا گرفته است.کشور دچار چنددستگی شده و کرونا آن را تشدید کرده است. تقابل ها حاکی از رها شدن پروتکل های جلوگیری از شیوع بیماری است. همه این خطرات در کنار عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی سرنوشت انتخابات را تعیین خواهند کرد.

برنامه های مهار کرونا در مهار این بیماری موفق نبوده اند. شیوع بیماری در مناطقی که در موج اول کمتر درگیر بیماری بوده اند اکنون نسبت به مناطق درگیر آن موج، بیشتر شده است. طیف گسترده ای از نهادها و مؤسسات آمریکایی باید تقسیم آمریکا به مناطق مختلف را در نظر می گرفتند. اما فرایند انتخابات در اجرای جداسازی فیزیکی افراد مبتلا و غیر مبتلا اختلال ایجاد می کند. ترامپ نیز تلاش خواهد کرد از موضوع رأی دادن بهره برداری کند.

قوانین متناقض، تشدید نیاز به تغییر اجتماعی و موضوع حل نشده نابرابری، تقابل ها را در آمریکا پیچیده تر کرده است. خشم بالا گرفته است و تأثیر تشدید شده آن در اوایل نوامبر انفجاری خواهد بود. آینده نزدیک آمریکا به ویژه واقعیت های اقتصادی نابرابری، پر از ابهام است.

در هر یک از دو سر طیف سیاسی آمریکا گروه های فرعی و همه افراد سیاست زده، خشمگین و خواستار تغییر در جامعه آمریکا برای پاییزی پرتنش آماده می شوند. این گروه های کوچک اشرار سازماندهی شده اند، مستقل عمل می کنند و به خوبی مسلح شده‌اند و می توانند در مقابل آن چه پلیس و نیروهای نظامی برای شرایط شورش آموزش دیده اند، اقدام کنند.

برخی دیگر به نظم قدیمی آمریکا باور دارند. دوراهی همین جاست. این که بتوان نشست و دید مناطق آلوده همچنان شاهد گسترش بیماری باشند و اوضاع در سایر مناطق بهتر شود. هشدارهای دولت آمریکا و مقامات شهری که مدیریت آن ها مستلزم به خطر انداختن جان انسان ها نیست، وضعیت آن ها را بسیار بهتر از مناطقی از کشور کرده است که اجرای اقدامات برای متوقف کردن خشونت و شیوع بیماری لازم است. قانون آمریکا یک بار دیگر به چالش کشیده شده است.

ویروس و بحران، ایدۀ عجیب ترامپ

وب سایت خبری ایل جورناله ایتالیا نیز نوشت: این اولین نشانۀ رسمی دال بر بیم ترامپ از شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۳ نوامبر است. ایدۀ وی مانند همیشه از طریق توئیتر آن هم در روز سیاهی برای آمریکا و ریاست جمهوری وی مطرح گردید که تا شش ماه پیش آشکارا به سمت انتخاب مجدد وی بدون هیچ مانعی گرایش داشت.

لیکن این ایده ای است که بر عمق زلزلۀ ناشی از ویروس کرونا در سیاست آمریکا دلالت دارد. رئیس جمهور آمریکا با سه علامت سوال نوشت که آیا بهتر نیست انتخابات را به تعویق بیندازیم تا زمانی که بتوانیم به شکل درست و در کمال امنیت رأی دهیم.

آمریکا چند ساعت قبل از آن پا را از رکورد منفی جهانی تعداد کشته شدگان و مبتلایان بر اثر ویروس کرونا فراتر نهاد. یعنی بطور میانگین یک قربانی در هر دقیقه. پاندمی قدرتمندترین دشمن ترامپ به شمار می آید که اوایل سال نیز به نظر غیرقابل شکست می آمد. لیکن عواقب آن لرزه بر اندام رئیس جمهور این کشور می اندازد. در واقع اقتصاد به زانو در آمده بر اثر این ویروس ضربۀ مهلکی بر امیدهای ترامپ برای باقی ماندن در کاخ سفید به شمار می آید.

هدف ترامپ تبدیل ساختن این دشمن به یک متحد است و تاریخ برگزاری انتخابات را زیر سوال می برد. البته وی اختیار تغییر تاریخ انتخابات را ندارد. نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان یادآور شد که برای انجام این کار به مجوز کنگره نیاز است. موقعیتی که با توجه به اکثریت دمکرات مجلس غیرمحتمل است و اکنون که جو بایدن در نظرسنجی ها از ترامپ سبقت گرفته است و ثابت کرده است که می تواند در ایالت های کلیدی که برای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا حائز اهمیت می باشند، موفق شود.

باری، ترامپ به طرز بی سابقه ای با مشکل روبرو شده است. در مراسم یادبود لوئیس در آتلانتا، اوباما وی را قوم گرا، نژادپرست و ضدزن خوانده بود. لیکن ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی اش باعث خواهد شد روز ۳ نوامبر متفاوت گردد.

۳۱۰ ۳۱۰

کد خبر ۱۴۱۷۹۴۹

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.