daily news
هزینه ویزا ترکیه
- اجتماعی

انواع ویزا ترکیه وهزینه ویزا ترکیه

 
 

 ترکیه از مقاصد توریستی بسیار جذاب برای ایرانیان به حساب می‌آید که با وجود آب و هوای مدیترانه‌ای، اماکن تاریخی به جا مانده از دوره عثمانی و جاذبه های توریستی فراوان هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران است. هزینه ویزا ترکیه بسته به نوع آن متفاوت است که در ادامه به انواع آن‌ها و روش دریافت هر یک خواهیم پرداخت.

 

هزینه ویزا ترکیه

۱) ویزا گردشگری ترکیه

یکی از پایه‌های اصلی اقتصاد ترکیه صنعت گردشگری است و به همین علت نیز تمهیدات زیادی برای سهولت بازدید از این کشور اندیشیده شده. به عنوان مثال سفرهای توریستی به ترکیه برای ایرانیان و شهروندان تعدادی از کشور‌های دیگر بدون نیاز به ویزا صورت می‌گیرد و تنها مهر ورود و خروج به خاک ترکیه در پاسپورت آن‌ها ثبت می‌شود. در واقع ترکیه یکی از کشور‌های بدون ویزا برای ایرانیان (کشورهای لغو روادید با ایران) محسوب می‌شود. گردشگرانی که به این شیوه به ترکیه سفر می‌کنند اجازه اقامت نود روزه در خاک این کشور را خواهند داشت.

اما اگر شما قصد اقامت طولانی مدت در ترکیه و یا کار و تجارت در این کشور را دارید باید نسبت به دریافت ویزا اقدام کنید. 

همچنین بخوانید:راهنمای و شرایط تحصیل در کشور مالزی 

۲) ویزا کار و ویزای تحصیلی ترکیه

برای تهیه ویزا کار و یا ویزا تحصیلی ترکیه، ابتدا باید از سوی کارفرما و یا دانشگاه ترک، پذیرفته شده و مدارک شما به وزرات کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال شود. سپس می‌توانید همزمان با این فرآیند نسبت به دریافت ویزای کاری با هزینه تقریبی ششصد لیر (هر لیر حدود دو هزار تومان) از طریق کنسولگری های ترکیه در خاک ایران اقدام کنید.

ویزای کار این کشور ابتدا به صورت موقتی و یکساله صادر شده و پس از این مدت با توجه به سوابق متقاضی قابلیت تمدید خواهد داشت. لازم به ذکر است که دانشجویان با استفاده از ویزای تحصیلی ترکیه قادر خواهند بود در مدت تحصیل به کار پاره وقت در این کشور بپردازند. (برای دریافت نوبت از سفارت ترکیه در تهران می‌توانید از طریق سایت این سفارت اقدام کنید.

 

جاذبه های توریستی ترکیه

  • ایاصوفیه در استانبول، کلیسای به جا مانده از دوره امپراطوری باشکوه بیزانس است که در گذر زمان به مسجد تبدیل شد و امروزه از آن به عنوان موزه استفاده می‌شود.
  • شهر باستانی افسوس از مراکز فرمانروایی امپراطوری روم شرقی به حساب می‌آید که با وجود ویرانه‌های باشکوهش از دوران بیزانس از جمله کتابخانه سلسوس و آمفی تئاتر افسوس، هر ساله گردشگران بسیاری را جذب می‌کند
  • کاخ پر عظمت توپ‌قاپی هم از دیگر جاذبه های توریستی استانبول است است که در کرانه تنگه بسفر از شکوه فوق العاده ای برخوردار است.
  • چشمه های طبقاتی پاموک‌کاله هم از دیگر جاذبه های ترکیه هستند که در صورت اقامت طولانی مدت در این کشور، بازدید از آن‌ها را حتما به شما توصیه می‌کنیم.

ممچنین بخوانید:هزینه ویزا شینگن در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰

تاریخچه و اطلاعات کاربردی درباره ترکیه

ترکیه در شمال غرب کشور ما واقع است و به غیر از ایران، نخجوان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان از همسایگان این کشور هستند. زبان رسمی ترکیه، ترکی استانبولی و واحد پول آن لیر می‌باشد. ترکیه تا پیش از جنگ جهانی دوم مرکز امپراطوری گسترده عثمانی بود اما پس از فروپاشی این امپراطوری به تسخیر بریتانیا درآمد تا اینکه در سال 1923 آتاترک «جمهوری ترکیه» را بنیان نهاد و تا زمان مرگش در سال 1938 ریاست جمهوری آن را بر عهده داشت.

 

About فاطمه

Read All Posts By فاطمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *