×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۲۰ مرداد , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Monday, 10 August , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
۸ شهر گمشده باستانی در جهان

 

 

۱-شهر باستانی فاناگوریا «Phanagoria»

مهم ترین شهرهای باستانی گمشده جهان + اکتشافات مهم باستانی (عکس)

شهر گم شده باستانی فاناگوریا تقریباً ۲۵۵۰ سال پیش بنا شده اسـت و ساکنان آن در قرن دهم این منطقه را ترک کرده‌ند. فاناگوریا بزرگ ترین شهر یونانی اسـت کـه در حال حاضر در خاک روسیه قرار دارد. دانشمندان هنوز نمی توانند دلیل فرار مردم راکه تمامی وسایل خود، پول‌ها و تزئینات گرانبها را جا گذاشتند، توجیه کنند.

این شهر، تاریخ طولانی و پر فراز و نشیبی دارد و هم چنین ارتباطات تنگاتنگ و همه ی جانبه‌ي سیاسی، اقتصادی و غیره با تمامی شهر هـای باستانی دریای مدیترانه داشت و عضو جدانشدنی این تمدن بـه حساب می‌آمد. دربخش بزرگی از این شهر، پهنه‌‌اي از قبرستان، ستون‌هاي مرمری بـه‌عنوان محافظ پایه‌‌‌‌ي مجسمه‌‌ها و تعداد زیاد مصنوعات، وجوددارد.

 

۲-شهر باستانی شی چنگ «Shicheng»

مهم ترین شهرهای باستانی گمشده جهان + اکتشافات مهم باستانی (عکس)

شهر باستانی شی چنگ کـه بـه «آتلانتیس شرق» معرف اسـت، شهری باشکوه و مرموزی از دوران امپراطوری چین اسـت. قدمت معماری بناهای این شهر بـه سلسله‌ي مینگ و چینگ برمی‌گردد. این شهر ۴۰ متر زیر آب‌هاي دریاچه‌ي کیاندائو قرار دارد کـه در استان ژجیانگ واقع شده اسـت.

درسال ۱۹۵۹ این شهر گم شده باستانی و دهکده مجاورش با برنامه‌اي از پیش تعیین شده برای ایجاد یک سد بـه زیر آب رفتند تا یک دریاچه مصنوعی و هم چنین یک نیروگاه تولید نیروی برق آبی راه اندازی شود. شهر شی چنگ بـه صورت معجزه‌آسایی دچار فرسایش چندانی نشده و ساختمان‌ها، دیوارها و حتی جزئیات چوبی آن تقریباً دست نخورده و سالم باقیمانده‌اند.

باستان شناسان در اندیشه این مسئله‌اند کـه چگونه این شهر از چنگال تخریب و فرسایش تدریجی جان سالم بـه در برده اسـت. گرچه درسال ۲۰۰۴ یک زیر دریایی با هزینه ۶٫۴ میلیون دلار برای گشت و گذار توریست‌ها دراین شهر ساخته شد اما هیچ‌گاه مورد استفاده قرار نگرفت و متاسفانه هنوز هیچ امکانات غواصی برای گردشگران مهیا نشده تا از اینبخش باستانی دیدن کنند. امروزه این مکان بـه بهشتی رویایی برای غواصان تبدیل شده اسـت.

 

۳-شهر باستانی Thonis-Heracleion

مهم ترین شهرهای باستانی گمشده جهان + اکتشافات مهم باستانی (عکس)

شهر تاریخی Thonis Heracleion، یکی از شهر هـای باستانی مصر یونان اسـت. این شهر کـه در رود نیل بنا شده بود، بدلیل شرایط نامناسب از لحاظ زمین شناسی بـه زیر آب رفت. شهر Thonis، حدود ۱۲۰۰ سال پیش از روی زمین محو شده و امروزه در زیر دریا در قسمت غربی خلیج ابولخیر مصر یافت شده اسـت.

دراین اکتشاف علاوه‌بر ساختار خود شهر، باقیمانده بیش از ۶۴ کشتی کـه در بستر دریا دفن شده، سکه‌هاي طلا و وزنه‌هاي ساخته شده از برنز، تندیس غول پیکری بـه همراه چندین تندیس کوچک‌تر از خدایان مصر باستان، کتیبه‌هایي از جنس سنگ کـه روی آن بـه زبان یونانی و زبان باستانی مصر حکاکی شده بود پیدا شد. چیزی کـه هنوز معلوم نیست، نحوه‌ي غرق شدن این شهر در کف دریا اسـت.

 

۴-کاخ باستانی کلئوپاترا «Cleopatra»

مهم ترین شهرهای باستانی گمشده جهان + اکتشافات مهم باستانی (عکس)

کمی دورتر از ساحل اسکندریه، در زیر آب‌ها چیزی قرار گرفته کـه گمان می رود قسمتی از قصر سلطنتی کلوپاترا بوده اسـت. گفته میشود کاخ کلوپاترا آخرین ملکه‌ي سلسله‌ي پتولمیس در مصر بوده اسـت. محققان عقیده دارند کـه این محل درحدود ۱۶۰۰ سال قبل بـه‌وسیله‌ي زمین‌لرزه و بالا آمدن آب دریا بـه زیر آب‌ها فرو رفته اسـت.

بیشتر حفاری‌ها بر روی جزیره‌اي غرق شده بنام «آنتیرهودوس» متمرکز اسـت کـه گفته میشود کلوپاترا در این جا قصری داشته اسـت. دراین حفاری‌ها یک کشتی غرق شده کـه بـه خوبی حفظ شده و یک تکه سنگ گرانیت با نوشته‌هایي کـه پدر کلوپاترا، شاه پتولمی دوازدهم را معرفی می کند، پیدا شده‌اند.

 

اشیا کشف شده هنوز در محل خود قراردارند چون دولت مصر قصد دارد یک موزه‌ي زیردریایی بنا کند. باستان شناسان در زیر آب‌هاي ساحلی این شهر گم شده باستانی کـه امروزه بـه اسکندریه مشهور اسـت، تندیس‌ها، ستون‌ها، مجسمه‌هایي از جانوران مرموز، معابد و زیربنای یک کاخ را کشف کرده‌اند کـه بنظر می رسد همه ی آن ها بـه کلوپاترا تعلق داشته‌اند. بخش بیشتر این آثار یا از بین رفته‌اند.

 

۵-شهر باستانی اولوئوس «Olous»

مهم ترین شهرهای باستانی گمشده جهان + اکتشافات مهم باستانی (عکس)

در سواحل مدیترانه‌اي یونان شهری کوچک بنام «اولوس» وجوددارد کـه سالیان سال پیش شهری با ۴۰ هزار نفر جمعیت بوده اسـت. این شهر گم شده باستانی کـه بعنوان یک شهربازاری شناخته میشد بر اثر زمين لرزه‌هاي مختلف و سیل بـه زیر آب رفت ولی هیچ وقت از ذهن‌ها خارج نشد زیرا همیشه بقایای آن بـه اسانی قابل مشاهده بوده اسـت.

این شهر اینروزها بعنوان شهر غواصانی شناخته می شود کـه قصد دارند ساعتی را زیر آب در شهری باستانی باشند. شهر اولوئوس برخلاف دیگر شهر هـای جزیره‌ي کرات کـه روی سنگ بنا شده بودند، شهر اولوئوس روی شن‌هایي ساخته شده بود کـه ثبات چندانی نداشتند و سرانجام در اثر زمين لرزه بطور‌کامل مدفون شد.

 

 

۶-خلیج باستانی کامبای «Cambay»

مهم ترین شهرهای باستانی گمشده جهان + اکتشافات مهم باستانی (عکس)

خلیج کامبای یا خامبات بـه‌طور گسترده‌اي با استفاده از دستگاه سونار «ردیاب زیردریایی» مورد بررسی و کاوش قرار گرفته و پژوهشگران معتقدند هزاران ساخته دست بشر از جمله قطعاتی از سفال و دیگر وسائل خانگی در خلیج وجوددارد.

قدمت این شهر زیر آبی بـه ۹۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد، در صورتی کـه اگر این تاریخ صحت داشته باشد، بـه این معنی اسـت کـه این شهر زمانی ساخته شده بود کـه هیچکس تصور نمی کرد بشر قادر بـه ساخت چنین شهر‌هایي با این وسعت باشد.

 

 

۷-دریاچه‌ باستانی تیتیکاکا «Titicaca»

مهم ترین شهرهای باستانی گمشده جهان + اکتشافات مهم باستانی (عکس)

دریاچه‌ي تیتیکاکا بـه‌عنوان پرارتفاع‌ترین دریاچه کشتیرانی، اسرار زیادی را سال‌هاست در خود دارد هم چنین این دریاچه، پهنه آبی بسیار زیبایی اسـت کـه سواحل آن بین پرو و بولیوی تقسیم شده اسـت. این دریاچه بزرگتر از پورتوریکو بوده و دارای چندین جزیره اسـت کـه عده اي از آن ها خرابه‌هاي دوره اینکا را در خود دارند.

سطح آب دراین جزیره‌ها بسته بـه فصل بـه‌طور متوسط ۱٫۵ متر بالا و پایین می رود. می توانید با قایق بـه جزیره Taquile رفته و برای رسیدن بـه آثار تاریخی از ۵۵۳ پله سنگی بالا بروید.

 

 

۸-اتلیت یام «Atlit-Yam»

مهم ترین شهرهای باستانی گمشده جهان + اکتشافات مهم باستانی (عکس)

شهر باستانی اتلیت یام در فاصله‌اي کمتر از ۱٫۵ کیلومتری ساحل ودر نزدیکی شهر «هیفا» قرار دارد. این شهر گم شده باستانی تقریباً دست‌نخورده باقیمانده و باستان‌شناسان توانسته‌اند اسکلت‌هاي فراوانی رابه طور دست نخورده و سالم در درون قبرهای آن بیابند.

در مخازن گندم کشف شده از این شهر نیز بقایای شپش‌هاي گندم یافت شده اسـت. هم چنین ابزارهای سنگی و استخوانی بـه همراه دانه‌ي گیاهان اهلی مانند کتان و جو دراین ناحیه کشف شده‌اند.

 

 

 

 

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.