×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۲۰ مرداد , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Monday, 10 August , 2020  .::.  اخبار منتشر شده : 4 خبر
۱۳نکته برای کاهش اشتها و لاغری سریع

شما هم از آن‌دسته آدم‌هایی هستید که همیشه اشتها دارید و به هیچ خوراکی نه نمی‌گویید؟ اگر شما هم زیاد با جمله «اشتها ندارم» دمخور نیستید، نگران نباشید. هر چقدر هم که خوش اشتها باشید می‌توان اشتها را کنترل هم کرد. 

اگر دنبال کاهش اشتها و احساس گرسنگی و لاغر شدن سریع با ما همرا باشید

۱-به اندازه کافی پروتئین بخورید

یکی از روش‌های علمی کاهش اشتها و لاغر شدن سریع اضافه کردن پروتئین به رژیم غذایی روزانه و در نتیجه احساس سیری به مدت طولانی‌تر است. برای مثال در مطالعه روی مدل صبحانه که کالری‌های مشابه داشتند و یکی شامل تخم مرغ و دیگر شامل انواع نان و انواع کربوهیدرات ساده بود مشخص شد صبحانه حاوی تخم مرغ ساعت‌ها فرد را سیر نگه داشته و اشتها را کنترل می‌کند. افرادی که در صبحانه تخم مرغ و کربوهیدرات‌های پیچیده مثل نان جو داشتند در طول مدت هشت هفته وزن بیشتری از دست دادند.

۲-غذاهای سرشار از فیبر بخورید

هر چه بیشتر فیبر بخورید بیشتر احساس سیری می‌کنید. فیبر سرعت تخلیه معده را کم می‌کند و ترشح هورمون‌های سیری را افزایش می‌دهد. علاوه بر این فیبر در معده تخمیر می‌شود و این امر به احساس سیری بیشتر کمک می‌کند. اضافه کردن مواد غذایی مثل حبوبات از جمله عدس و انواع لوبیا احساس سیری طولانی مدت در شما افزایش داده و سبب کاهش وزن شما می‌شود. خوردن ۱۰۰ گرم فیبر به طور روزانه تا بیش از نیم کیلو در ماه وزن شما را کم می‌کند. به این ترتیب انتخاب یک رژیم غذایی سرشار از فیبر، انواع میوه، سبزیجات، حبوبات و انواع دانه‌های روغنی از جمله روش‌های علمی کاهش اشتها و لاغر شدن سریع هستند و در طولانی مدت به سلامت بدن کمک زیادی می‌کنند. با اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی روزانه شما به طور میانگین و روزانه کالری کمتری دریافت می‌کنند که به معنای لاغر شدن است.

۳-قهوه بنوشید

قهوه اشتها را کم می‌کند. این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهد نوشیدن قهوه ترشح هورمون «پپتید» را افزایش می‌دهد. این هورمون در معده احساس سیری ایجاد می‌کند. نتیجه یک مطالعه دیگر حاکی از آن است که افرادی که قهوه می‌نوشند معمولا تا ۳ ساعت بعد از نوشیدن قهوه به خصوص قهوه اسپرسو بدون کافئین یا همان «دیکاف» احساس گرسنگی نمی‌کنند.

۵-آب زیاد بنوشید

نوشیدن آب فراوان به خصوص نوشیدن یک لیوان آب قبل از هر وعده غذایی تا حدود زیادی اشتها را کاهش می‌دهد و به کنترل آن کمک می‌کند. به این ترتیب نوشیدن آب با ایجاد احساس سیری در شما به کاهش وزن‌تان کمک می‌کند. از سوی دیگر نتیجه یک تحقیق علمی حاکی از آن است که نوشیدن ۲ لیوان آب بلافاصله قبل از غذا خوردن میزان اشتها را ۲۲ درصد کمتر از زمانی می‌کند که شما آب نخورده‌اید.

این در حالی است که برای این‌که معده سیگنال سیری به مغز شما بفرستد به ۵۰۰ میلی‌لیتر (یعنی دو لیوان آب) نیاز دارد. این را هم بد نیست بدانید که میل کردن یک پیاله سوپ کم چرب قبل از غذای اصلی هر بار باعث می‌شود که ۱۰۰ کالری کمتر مصرف کنید.

۶-ادویه بیشتری استفاده کنید

علاوه بر زنجبیل، فلفل تند و فلفل شیرین هم تا حدودی اشتها را کاهش می‌دهند. در واقع مواد تشکیل دهنده این دو فلفل به کاهش احساس گرسنگی و افزایش احساس سیری کمک می‌کند. گرمی موجود در این مواد خوراکی روند کالری سوزی را هم افزایش می‌دهد. این تحقیق هم به مطالعه بیشتری نیاز دارد و البته معده همه افراد هم تحمل مصرف روزانه ادویه‌جات گرم و تند را ندارد.

۷-شکلات تلخ بخورید

تلخی شکلات تلخ به کاهش اشتها و کاهش تمایل به مصرف شیرینی کمک می‌کند. از سوی دیگر «اسید استئاریک» موجود در شکلات تلخ سبب هضم کندتر غذا، افزایش احساس سیری و کم شدن اشتها کمک می‌کند. این در حالی است که حتی بوییدن شکلات تلخ هم تا حدودی تمام این اثرات را دارد. در واقع بو کردن شکلات تلخ اشتها و هورمون‌های گرسنگی را به اندازه خوردن شکلات تلخ کاهش می‌دهد اگر چه هنوز تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است.

همچنین بخوانید:رژیم سریع کانادایی :رژیم لاغری ۱۵ روزه کانادایی

۸-زنجبیل بخورید

زنجبیل علاوه بر خواصی مثل کاهش حالت تهوع، التهاب و کاهش قند خون به کاهش گرسنگی هم تا حدود زیادی کمک می‌کند. نتایج تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهد حل کردن ۲ گرم پودر زنجبیل با آب داغ و میل کردن آن بعد از وعده صبحانه تا حدود زیادی سبب ایجاد احساس سیری طولانی مدت در شما می‌شود. برای نتیجه‌گیری مستدل‌تر این تحقیق در حال تکمیل و نیازمند انجام مطالعات بیشتر است.

۹-ورزش کنید

این یک روش کلیشه‌ای است اما قطعا همیشه جواب می‌دهد. اصلا هم به این شایعه توجه نکنید که ورزش کردن اشتها را افزایش می‌دهد. تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می‌دهد که ورزش کردن فعالیت متمرکز مغز به خوردن و پرخوری را کم می‌کند، سطح هورمون گرسنگی را کاهش می‌دهد و فرد را به سالم‌خوری ترغیب می‌کند.

۱۰-وعده‌های غذایی را کوچک کنید

یکی از مطمئن‌ترین روش‌های علمی کاهش اشتها و لاغر شدن سریع کوچک کردن وعده‌های غذایی دریافتی است. نتایج تحقیقی که در این زمینه انجام شده جالب است. حتی متخصصان تغذیه وقتی یک ظرف بزرگ بستنی می‌بینند ۳۱ درصد بیشتر از زمانی که ظرف بستنی کوچک‌تر است بستنی می‌خورند. در مجموع افرادی که در در ظرف‌های بزرگ اسنک می‌خورند ۱۴۲ کالری بیشتر از کسانی که در ظرف‌های کوچک اسنک می‌خورند دریافت می‌کنند.

۱۱-به اندازه کافی بخوابید

خوابیدن به اندازه کافی در طول شبانه‌روز احساس گرسنگی و اشتها را در شما کاهش می‌دهد. در افرادی که کم می‌خوابند میزان احساس گرسنگی و اشتها تا ۲۴ درصد و در برخی موارد تا ۲۶ درصد افزایش می‌دهد. افرادی که در طول شبانه‌روز کمتر از ۷ ساعت می‌خوابند بعد از صبحانه ۲۶ درصد از سایر افراد احساس گرسنگی می‌کنند. از سوی دیگر افرادی که در طول شبانه‌روز کمتر از ۶ ساعت می‌خوابند تا ۵۵ درصد بیشتر از سایر افراد چاق می‌شوند.

همچنین بخوانید:دستور تهیه پودر لاغری خانگی و لاغر کننده گیاهی

۱۲-استرس و اضطراب را کم کنید

استرس ترشح هورمون کورتیزول را در خون افزایش می‌دهد. اگر چه این مسئله در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد اما با افزایش ترشح کورتیزول در برخی افراد نیاز به خوردن و احساس گرسنگی هم افزایش پیدا می‌کند. از سوی دیگر استرس و اضطراب میزان ترشح هورمون «پپتید» را در خون کاهش می‌دهد (پپتید سبب ایجاد حس سیری در فرد می‌شوند). در آزمایشی که در همین زمینه روی یک گروه انجام شده افرادی که پراسترس بودند ۲۲ درصد بیشتر از کسانی که استرس نداشتند پرخوری می‌کردند. کاهش استرس نه تنها پُرخوری، بلکه چاقی و افسردگی را هم در شما کاهش می‌دهد.

۱۳-اسیدهای چرب امگا ۳ بخورید

اسیدهای چرب امگا ۳ به خصوص در ماهی و جلبک سبب ترشح هورمون سیری می‌شوند. رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ سبب کاهش وزن می‌شوند. از سوی دیگر انواع ماهی‌های چرب مثل قزل آلا و سالمون حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که نقش زیادی در کاهش التهاب‌های مرتبط با بیماری‌های قلبی دارند. این چربی برای کبد هم مفید است. این چربی‌ها از ایجاد چربی مضر در کبد جلوگیری می‌کنند و سطح آنزیم‌های کبدی را اصلاح کرده، التهاب را کاهش داده و حتی مقاومت به انسولین را هم بهبود می‌بخشند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.